Forum Paylasim Bilgi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Paylasim Bilgi

Paylasmayi sevenlerin Adresi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Cİnsel eĞİtİm

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
MotorcuGenclik
Admin
Admin
MotorcuGenclik
GENÇTR FORUM TEAM
Üye bilgileri
Cİnsel eĞİtİm Vide
MesajKonu: Cİnsel eĞİtİm Cİnsel eĞİtİm EmptyPerş. Mart 05, 2009 4:32 pm

Günümüz toplumlarında, uzun bir eğitim süreci, cinsel dürtü ve isteklerin yıllarca baskı ve denetim altına alınmasını zorunlu kılmaktadır. Özellikle aşırı toplumsal denetim ve baskı, cinsel yaşamın tabulaştırılması, çocukların ilgi ve meraklarının doyurulmaması, sorunların yansıtılmaması v.b. durumlar kişilikte olumsuzluklara ve ruhsal sorunların oluşmasına yol açmaktadır.
Eğitim sürecinin uzun olması nedeniyle cinsel dürtü ve isteklerin denetlenmesi, olumlu bir şekilde kanalize edilmesi, hem de sağlıklı ve uyumlu bir kişiliğin geliştirilmesi için cinsel eğitim zorunludur. Günümüz toplumlarında bu doğrultuda bir anlayışın geliştiği görülmektedir.
Çocuklar yaşları ilerledikçe, cinsel kimlikleri oluşmaya başladıkça, çevrelerindeki çeşitli olaylara tanık oldukça (doğum vb.) merak ve ilgileri artacak ve buna bağlı olarak da cinsellikle ilgili sorular sormaya başlayacaklardır. Çocukların en sık sordukları sorular nasıl doğdukları ya da nereden geldikleri, kızlarla erkekler arasında cinsiyet farklılıkları ve ****** babanın rolüne ilişkin sorulardır. Bu sorular çocuğun anlayabileceği bir dille ve fazla ayrıntıya girmeden yanıtlanmalıdır. Zaten çocuklar ayrıntılı bir yanıt beklemezler. Geniş kapsamlı bir açıklama hem gereksizdir hem de kafalarının karışmasına yol açar.
Örn: “Ben nasıl doğdum? Nereden geldim?” diyen bir çocuğa “Annenin karnında büyüdün, seni oradan bir doktor ve bir hemşire çıkardı” demek yeterlidir. Buna bağlı sorular sorduğu zaman gerçeklere uygun, fakat yine yalın bir açıklamayla bilgi verilmelidir. Çocukların sorularına eksik yada kaçmak yanıt vermek doğru değildir
MotorcuGenclik

Cİnsel eĞİtİm

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası