Forum Paylasim Bilgi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum Paylasim Bilgi

Paylasmayi sevenlerin Adresi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

5 liralık benzini kredi kartıyla alıyorlar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
MotorcuGenclik
Admin
Admin
MotorcuGenclik
GENÇTR FORUM TEAM
Üye bilgileri
5 liralık benzini kredi kartıyla alıyorlar Vide
MesajKonu: 5 liralık benzini kredi kartıyla alıyorlar 5 liralık benzini kredi kartıyla alıyorlar EmptyÇarş. Mart 04, 2009 8:48 pm

5 liralık benzini kredi kartıyla alıyorlar 7477545</TD></TR></TABLE></TD></TR></TABLE>İstanbul'da dört petrol istasyonu bulunan Dinçer Azaphan, "5 TL'lik benzini kredi kartıyla alan var. İnsanların cebinde 5 kuruş para yok. Herkes kredi kartına sarılıyor. Alış veriş bitti" dedi.

Gece hayatının ünlü simalarından Dinçer Azaphan, son zamanlarda ortalıkta fazla görünmüyor. Bunun en büyük nedeni ise yaşanan ekonomik kriz. Kriz, Azaphan'ın işlerini de önemli oranda etkilemiş.

- Neden benzin? Bu işte çok mu para var?
Babadan gelen bir meslek. Babam tanker şoförlüğünden buralara kadar geldi.
- Ekonomik kriz size uğradı mı?
Uğramaz mı uğradı tabii. Günlük, haftalık satışlar fazlasıyla düştü. Satışlarda yaklaşık yüzde 20 düşüş var. Eskiden arabasının deposunu tamamen dolduran insanlar şimdi 50 milyonluk, 30, 20 hatta 10 milyonluk benzini kredi kartıyla alıyor.
- Peşin alış veriş tarihe mi karışıyor?
Kesinlikle öyle. Düşünebiliyor musunuz geçenlerde şahit oldum 5 liralık benzin alan bey parayı kredi kartından çektiriyor. Yani cebinde bir kuruşu yok. Ama kredi kartı var.
- Peki ne olacak bu işin sonu?
Bu iş zincirlemedir. Sen benden benzin alacaksın ben gece çıkacağım restoranda birkaç arkadaş yemek yiyeceğim. Gündüz çanta alacağım filan yani para harcayacağım. Alış veriş olmazsa, para girmezse neyle bunu yapacağım. Ama insanlarda artık para yok. Herkes harcamalarını kıstı.
- Önünüzü görebiliyor musunuz?
Görüyoruz desem yalan olur. Ama ramazana kadar her şey düzelecek inşallah diyorum. Tabii bu bir temenni... Şunu da söylemek istiyorum. Tamam, kriz var ama bu kadar abartılı olmasının korkudan da kaynaklandığına inanıyorum. Aman paramı harcamayayım. Aman alış veriş yapmayayım. Yemeyeyim içmeyeyim. İşte bu olursa bunlar olursa kriz olmaz mı?
- Benzin fiyatlarına zam geldi mi ülkede her şeye zam geliyor deniyor nedir son durum?
Altında Mercedes´i olan adama benzin artışı koymaz. Ama olan taksicilere ve dolmuşçulara oluyor. Onlar zaten zor müşteri buluyor şimdi daha da zor işleri…
- Neden dünyanın en pahalı benzin satan ülkesiyiz?
Bu bir devlet politikası. Devlet üç alıyorsa bize yediye sekize veriyor. Biz de kar marjı koyup dokuza satıyoruz. Yani devlet kar payını yüksek tuttuğu için, bize yüksek fiyatla verdikleri için halk dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor. Her malın ucuzunu bulma şansınız vardır. Ama benzin de asla. Her yerde fiyat aynıdır.
Harcamalarımı kısarım çalışanlarımı çıkarmam
- Yanınızda kaç kişi çalışıyor?
130 kişi.
- Krizde zarar gören oldu mu?
Hiç olmadı. Hepsine aslanlar gibi derler ya öyle sahip çıktık. Bize sahip çıkanı biz de yarı yolda bırakmayız. Krizden etkilendik ama asla işimize yansıtmadık. Kendimden kısarım yanımda çalışandan kısmam.
- Ne yaptınız?
Geceleri bıraktım. Öyle gece kulüpleri filan devri kapandı. Artık sahile iniyorum, polis arkadaşlarla çay içiyorum. Daha mutluyum daha huzurluyum.
- İsteyerek mi yoksa zorunlu olarak mı bu değişiklik?
- Tabii ki zorunlu oldu. Ama iyi oldu. Ne yapacaktım, ya işçileri çıkaracak krizden kurtulacaktım ya da ücretlerini aşağıya çekecektim. İkisini de yapamadım. Gönlüm el vermedi. Her şeyde bir hayır vardır derler ya benimkisi de öyle oldu.[/td][/tr][/table]
MotorcuGenclik

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası